קלאסי-קינן: שלומי קינן על יצירות המופת של המוסיקה הקלאסית

מבוא למוסיקה של ריכארד ואגנר

Episode Summary

המוסיקה של ואגנר מוערכת כאחת מפסגות היצירה המוסיקלית בכל הזמנים. בפרק זה אשמיע כמה וכמה קטעים נפלאים של המלחין, ואסביר על קצה המזלג ובקצרה מדוע הוא כל כך חשוב, ומדוע הוא כל כך רלוונטי בעיקר בתרבות העולמית של היום.

Episode Notes

פודקאסט- מבוא לריכארד ואגנר.

אני מרחיב כאן ארוכות בנושא החיוני, הוא מקומו של ואגנר בתרבות הפופולרית של היום, או יותר מדוייק: בתרבות הגיקית של היום.

השמות שמככבים בפודקאסט (וביצירות המולטימדיה של ואגנר) הם, למשל, אודין, תור, לוקי, ההולנדי המעופף- כל ז'אנר הפנטזיה המודרנית מבוסס ואגנר, לא על המוזיקה דווקא, אלא על הקונספט של פנטזיה מודרנית המוצגת כמו סרט בהמשכים. "מחזור הטבעת" של ואגנר מקביל ל"שר הטבעות", וודאי ש"מלחמת הכוכבים" מושפעת ישירות, ובמודע, מהמיתולוגיה הואגנריאנית.

בהקשר של "הגיקיה" ואגנר איננו "מוסיקה קלאסית". הוא בהחלט "ספרות פנטזיה". והוא בהחלט "סדרה של נטפליקס". בארץ, בעקבות החרם על המוזיקה שלו, איננו מודעים לכך. אבל ברחבי העולם הדרמות של ואגנר במטרופוליטן מצולמות ומשודרות בזמן אמת על מסכי ענק בסידני, טוקיו, טורונטו, רומא, פאריס- ומאות אלפי צעירים גיקים נוהרים לצפות ב"סרט" שהוא "מחזור הטבעת של ואגנר.

אנא הטו אוזן. הנושא מוצג עבורכם. ודאי שהפסקול המודרני מתחיל כאן, וואגנר כתב למעשה את ספר החוקים למוסיקה למדיה, אם קולנועית ואם טלוויזיונית. אבל יותר חשוב- התכנים של ואגנר הם בפירוש ספרות פנטזיה מודרנית ראשונה במעלה.