קלאסי-קינן: שלומי קינן על יצירות המופת של המוסיקה הקלאסית

יאן סיבליוס: מבוא כללי והסימפוניה השניה, וגם מעט ציונות על הדרך

Episode Summary

יאן סיבליוס כגיבור לאומי ומלחמת העצמאות הפינית, מה קורה כשהגיבור הלאומי הוא מוזיקאי.

Episode Notes

פינלנד היא מדינה "חדשה" במובן שמזכיר מעט את ישראל. מאות שנים היתה תחת שלטון שוודי, אחר כך תחת שלטון רוסי, וזכתה לעצמאות רק ב 1920. כחלק מתהליך התחייה הלאומית הפינית עלה גם מעמדה של השפה הפינית ואפילו בקרב האליטות דוברות השוודית התעורר בה עניין מחודש כשפת תרבות וספרות (תודה לנטע היבשר). סיבליוס, לדוגמא, דיבר שוודית, אך התעקש לדבר ולהלחין רק טקסטים בשפה הפינית ה"מחודשת" כחלק מיצירת הזהות הלאומית הפינית. 

יאן סיבליוס הוא האישיות הפינית היחידה שזכתה לתהילה בינלאומית בתחילת המאה ה-20, ה"שם" הפיני המפורסם היחיד. וכך הפך להיות סוג של גיבור לאומי, כולל פסלים, פארקים, רחובות, מוסדות, הדפסת דיוקנו על שטרות כסף, וכו'. 

הגיבור הלאומי הפיני היה מוזיקאי מהגדולים בהיסטוריה. התוצאה: ממשלת פינלנד משקיעה במוזיקה פי 150 מהתקציב המקביל בארה"ב במושגים יחסיים לגודל האוכלוסיה, והמדינה הקטנטונת (קטנה מישראל במספר תושביה) מיצאת מוזיקאים, תזמורות ומנצחים לכל העולם. חמישה מעשרת המנצחים המוערכים בעולם היום הם פינים (או בעלי אוריינטציה פינית- נימה ופאבו יארווי למשל) שלא לדבר על חברות התקליטים הסקנדינביות כמו "אונדיין" ו"ביס", הן כשלעצמן תעשייה חשובה מאד שם. בינתיים, ניתן להבחין בהשפעה זו גם במוזיקה הקלה: "אבבא" היא דוגמא מפורסמת, אבל קל מאד לבדוק ולגלות עד כמה הסקנדינבים בכלל והפינים בפרט עובדים כמפיקים וכותבים בתעשיית המוזיקה הקלה היום, בארה"ב ובשאר מרכזי המוזיקה העולמיים.